SKU : T120C-3PL
Compound Microscopes
หมวดหมู่ : 12. Lab Equipment ,  Microscope ,  AmScope , 
แบรนด์ : AmScope
Share
Compound Microscopes
T120 Series LED Trinocular Compound Microscope 40x-2500x Magnification
Model : T120C-3PL
Specifications
The T120 trinocular compound microscope is designed for teaching demonstrations, clinical examinations and laboratory applications. It is an ideal microscope for teachers and students, including those in medical school or with a major in biology. It has a number of advancements in functionality compared to other microscopes in its class, such as enhanced LED lighting, centerable condenser, and Siedentopf head adjustments. Use the microscope for studying fixed or live cells, bacteria, plants and soil, or water samples.
To customize the microscope to your viewing comfort, the eyepiece spacing can be easily adjusted using a precision Siedentopf mechanism. A diopter is available on the left ocular tube to compensate for asymmetry, and the ocular tubes are angled at 30° to comfortably accommodate a seated position without neck strain. Various eyepieces can be used to increase the overall optical magnification. The trinocular photo-port adds a dedicated mounting tube for cameras. The 23mm tube is height-adjustable to fine-tune the focus to match the eyepieces.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. Additional 25X eyepieces expand the maximum magnification to 2500X with 6 unique levels. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. With our specially developed fly-eye lens, the light is evenly distributed at maximum brightness to improve contrast and resolution. Illumination is further enhanced by a centerable Abbe condenser, which can be realigned for any magnification to guarantee proper lighting.
| Optical System | Finite-conjugate |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel, 48-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Ocular Diopters | left ocular |
| Eyepieces | 10X, 25X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit-stop |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 118mm x 127mm |
| X-Y Translation Range | 70mm x 21mm |
| Transmitted Illumination | variable-intensity LED |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 100-240VAC, 50/60Hz, AC/DC adapter |
| Dimensions (not including trinocular port) | 11" x 7" x 13-3/4" (280mm x 178mm x 350mm) |
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | 0.17mm | |
| 10X | achromatic | 0.25 | 0.17mm | |
| 40X | achromatic | 0.65 | 0.17mm | |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Accessories for Compound
| Microscopes Slides & Coverslips | |
| BS-50P-100S-22-3PL 50 Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 72 | |
| BS-72P-100S-22-3PL Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 100 Pre- | |
| BS-100P-100S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 100 22x22mm Square Cover Glass 144 Pre- | |
| BS-144P-200S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 200 22x22mm Square Cover Glass | |
| Eyepieces | |
| EP10X23-3PL Pair of WF10X Microscope Eyepieces (23mm) | |
| EP10X23R-3PL Single WF10X Microscope Eyepiece with Reticle (23mm) | |
| EP16X23-S-3PL Single WF 16X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP20X23-S-3PL Single WF20X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP25X23-S-3PL Single 25X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| Cameras | |
| MD300A-3PL MD Series 3.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MD Series | |
| MD500A-3PL 5.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MU Series 1.3MP USB 2.0 | |
| MU130-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 3.1MP USB 2.0 | |
| MU310-BI-CK-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 5.0MP USB 2.0 | |
| MU500-HS-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 10.0MP USB 2.0 | |
| MU1000-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens | |
| Miscellaneous Accessories | |
| MS100-3PL Microscope Mechanical Stage M200, M500, B100 Series Microscopes | |
| MS90-3PL Mechanical Stage for M148, M149, M150, M152, M158 Series Microscopes | |
| DK-OIL120-3PL Oil Darkfield Condenser for 120 Series Compound Microscope | |
| MR095-3PL Stage Calibration Slide for USB Camera 0.01mm Stage Micrometer | |
| CK-I-3PL AmScope 3-in-1 Cleaning Kit for Microscopes, Cameras, Laptops, and LCD Screens | |
Downloads