SKU : M500-MS-LED-3PL
Compound Microscopes
หมวดหมู่ : 12. Lab Equipment ,  Microscope ,  AmScope , 
แบรนด์ : AmScope
Share
Compound Microscopes
M500 Series LED Monocular Compound Microscope w/ Mechanical Stage
Model : M500-MS-LED-3PL
Specifications
The M500-LED is a fully-functional entry-level rechargeable microscope for classrooms and clinics. This model includes a mechanical caliper which provides precise positioning when viewing specimen slides. Unlike many microscopes in its class, it uses DIN industry-standard optics, making it compatible with a large selection of objective lenses and eyepieces. Another feature that sets it apart is its 100X oil-immersion objective lens which provides ultra-high magnification. All of the necessary functionality is present in an intuitive form factor which is ideally suited for classroom use. The microscope uses a traditional layout which is beneficial for students and other first-time users.
The monocular head keeps things simple. The use of a single eyepiece means that no adjustments are necessary for eye alignment or symmetrical focus. The head can rotate 360° for viewing from different positions. Interchangeable eyepieces allow you to change the overall magnification with optional lenses, or use a camera in place of the eyepiece to view microscopic images on a computer monitor or other display.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The stage is equipped with two clips for holding slides and other specimens in place. A mechanical caliper is included, which can be attached to the stage to precisely position specimen slides. The microscope uses independent focus knobs to control coarse and fine adjustments. An adjustable limit-stop mechanism can be used to prevent the lenses from making contact with specimens, preventing damage to the lenses and glass slides.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. Better yet, the microscope has rechargeable batteries installed, allowing it to operate without being plugged in after a complete charge. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. The height-adjustable light-condenser precisely focuses light onto the specimen, with an iris-diaphragm to control contrast and focus depth.
| Optical System | Finite-conjugate |
| Tube Length | 160mm |
| Head | Monocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | independent coarse and fine focus |
| Stage | single layer with clips, mechanical caliper |
| Stage Dimensions | 110mm x 120mm |
| Transmitted Illumination | LED |
| Condenser | Abbe condenser with iris diaphragm, NA1.25 |
| Sub-stage Condenser-holder | spiral control |
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | 0.17mm | |
| 10X | achromatic | 0.25 | 0.17mm | |
| 40X | achromatic | 0.65 | 0.17mm | |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Accessories for Compound
| Microscopes Slides & Coverslips | |
| BS-50P-100S-22-3PL 50 Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 72 | |
| BS-72P-100S-22-3PL Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 100 Pre- | |
| BS-100P-100S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 100 22x22mm Square Cover Glass 144 Pre- | |
| BS-144P-200S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 200 22x22mm Square Cover Glass | |
| Eyepieces | |
| EP10X23-3PL Pair of WF10X Microscope Eyepieces (23mm) | |
| EP10X23R-3PL Single WF10X Microscope Eyepiece with Reticle (23mm) | |
| EP16X23-S-3PL Single WF 16X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP20X23-S-3PL Single WF20X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP25X23-S-3PL Single 25X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| Cameras | |
| MD300A-3PL MD Series 3.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MD Series | |
| MD500A-3PL 5.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MU Series 1.3MP USB 2.0 | |
| MU130-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 3.1MP USB 2.0 | |
| MU310-BI-CK-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 5.0MP USB 2.0 | |
| MU500-HS-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 10.0MP USB 2.0 | |
| MU1000-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens | |
| Miscellaneous Accessories | |
| MS100-3PL Microscope Mechanical Stage M200, M500, B100 Series Microscopes | |
| MS90-3PL Mechanical Stage for M148, M149, M150, M152, M158 Series Microscopes | |
| DK-OIL120-3PL Oil Darkfield Condenser for 120 Series Compound Microscope | |
| MR095-3PL Stage Calibration Slide for USB Camera 0.01mm Stage Micrometer | |
| CK-I-3PL AmScope 3-in-1 Cleaning Kit for Microscopes, Cameras, Laptops, and LCD Screens | |