SKU : B100-MS-3PL
Compound Microscopes
หมวดหมู่ : 12. Lab Equipment ,  Microscope ,  AmScope , 
แบรนด์ : AmScope
Share
Compound Microscopes
B100 Series Biological Binocular Compound LED Microscope w/ Mechanical Stage
Model : B100-MS-3PL
Specifications
The B100-MS is an entry-level LED compound microscope which emphasizes high-quality optics over mechanical form. All of the necessary functionality is present in an intuitive form factor which is ideally suited for classroom use. The B100 uses a traditional layout which is beneficial for students and other first-time users.
The binocular head can be customized for each user, with a sliding interpupillary adjuster for varying eye spacing, and diopters for both eyes to fine-tune focus for nearsighted users and for asymmetry. The head can be rotated 360°, and has a 45° incline for viewing while seated or standing. Interchangeable eyepieces allow for an expanded magnification range, or the use of special eyepieces with pointers and measuring reticles.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The stage is equipped with two clips for holding slides and other specimens in place. Additionally, a mechanical caliper is included to provide more precise positioning of specimen slides when using high magnifications. The microscope uses independent focus knobs to control coarse and fine adjustments. An adjustable limit-stop mechanism can be used to prevent the lenses from making contact with specimens, preventing damage to the lenses and glass slides.
The LED light-source produces a light which is less fatiguing for the eyes, as well as evenly rendering all colors. A rotating Abbe condenser controls the amount of light and contrast.
| Optical System | Finite-conjugate |
| Tube Length | 160mm |
| Head | Binocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | sliding, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | independent coarse and fine focus |
| Stage | single layer with clips, mechanical caliper |
| Stage Dimensions | 110mm x 120mm |
| Transmitted Illumination | 0.5W LED |
| Condenser | Abbe condenser with iris diaphragm, NA1.25 |
| Sub-stage Condenser-holder | spiral control |
| Power | 100VAC 60Hz |
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | 0.17mm | |
| 10X | achromatic | 0.25 | 0.17mm | |
| 40X | achromatic | 0.65 | 0.17mm | |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Accessories for Compound
| Microscopes Slides & Coverslips | |
| BS-50P-100S-22-3PL 50 Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 72 | |
| BS-72P-100S-22-3PL Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 100 Pre- | |
| BS-100P-100S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 100 22x22mm Square Cover Glass 144 Pre- | |
| BS-144P-200S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 200 22x22mm Square Cover Glass | |
| Eyepieces | |
| EP10X23-3PL Pair of WF10X Microscope Eyepieces (23mm) | |
| EP10X23R-3PL Single WF10X Microscope Eyepiece with Reticle (23mm) | |
| EP16X23-S-3PL Single WF 16X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP20X23-S-3PL Single WF20X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP25X23-S-3PL Single 25X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| Cameras | |
| MD300A-3PL MD Series 3.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MD Series | |
| MD500A-3PL 5.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MU Series 1.3MP USB 2.0 | |
| MU130-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 3.1MP USB 2.0 | |
| MU310-BI-CK-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 5.0MP USB 2.0 | |
| MU500-HS-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 10.0MP USB 2.0 | |
| MU1000-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens | |
| Miscellaneous Accessories | |
| MS100-3PL Microscope Mechanical Stage M200, M500, B100 Series Microscopes | |
| MS90-3PL Mechanical Stage for M148, M149, M150, M152, M158 Series Microscopes | |
| DK-OIL120-3PL Oil Darkfield Condenser for 120 Series Compound Microscope | |
| MR095-3PL Stage Calibration Slide for USB Camera 0.01mm Stage Micrometer | |
| CK-I-3PL AmScope 3-in-1 Cleaning Kit for Microscopes, Cameras, Laptops, and LCD Screens | |