SKU : M620C-EUL-3PL
Compound Microscopes
หมวดหมู่ : 12. Lab Equipment ,  Microscope ,  AmScope , 
แบรนด์ : AmScope
Share
Compound Microscopes
T120 Series LED Trinocular Compound Microscope 40x-2500x Magnification
Model : M620C-EUL-3PL
Specifications
The M620 monocular compound microscope is designed for classrooms and basic laboratory applications. It is an ideal microscope for teachers and students, including those in medical school or with a major in biology. It has a number of advancements in functionality compared to other microscopes in its class, such as enhanced LED lighting and a centerable condenser. Use the microscope for studying fixed or live cells, bacteria, plants and soil, or water samples.
The monocular head keeps things simple. The use of a single eyepiece means that no adjustments are necessary for eye alignment or symmetrical focus. The head can rotate 360° for viewing from different positions. Interchangeable eyepieces allow you to change the overall magnification with optional lenses, or use a camera in place of the eyepiece to view microscopic images on a computer monitor or other display.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. With our specially developed fly-eye lens, the light is evenly distributed at maximum brightness to improve contrast and resolution. Illumination is further enhanced by a centerable Abbe condenser, which can be realigned for any magnification to guarantee proper lighting.
| Optical System | Finite-conjugate |
| Tube Length | 160mm |
| Head | Monocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X (with pointer) |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple, ball-bearing movement |
| Focusing System | coaxial coarse and fine focus |
| Stage | two-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 127mm x 118mm |
| Stage X-Y Travel Range | 70mm x 21mm |
| Transmitted Illumination | 1W LED |
| Condenser | Abbe condenser with iris diaphragm, NA1.25 |
| Sub-stage Condenser-holder | rack-and-pinion |
| Power | 100-240VAC 50/60Hz wide-band |
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | 0.17mm | |
| 10X | achromatic | 0.25 | 0.17mm | |
| 40X | achromatic | 0.65 | 0.17mm | |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Accessories for Compound
| Microscopes Slides & Coverslips | |
| BS-50P-100S-22-3PL 50 Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 72 | |
| BS-72P-100S-22-3PL Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 100 Pre- | |
| BS-100P-100S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 100 22x22mm Square Cover Glass 144 Pre- | |
| BS-144P-200S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 200 22x22mm Square Cover Glass | |
| Eyepieces | |
| EP10X23-3PL Pair of WF10X Microscope Eyepieces (23mm) | |
| EP10X23R-3PL Single WF10X Microscope Eyepiece with Reticle (23mm) | |
| EP16X23-S-3PL Single WF 16X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP20X23-S-3PL Single WF20X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP25X23-S-3PL Single 25X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| Cameras | |
| MD300A-3PL MD Series 3.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MD Series | |
| MD500A-3PL 5.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MU Series 1.3MP USB 2.0 | |
| MU130-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 3.1MP USB 2.0 | |
| MU310-BI-CK-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 5.0MP USB 2.0 | |
| MU500-HS-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 10.0MP USB 2.0 | |
| MU1000-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens | |
| Miscellaneous Accessories | |
| MS100-3PL Microscope Mechanical Stage M200, M500, B100 Series Microscopes | |
| MS90-3PL Mechanical Stage for M148, M149, M150, M152, M158 Series Microscopes | |
| DK-OIL120-3PL Oil Darkfield Condenser for 120 Series Compound Microscope | |
| MR095-3PL Stage Calibration Slide for USB Camera 0.01mm Stage Micrometer | |
| CK-I-3PL AmScope 3-in-1 Cleaning Kit for Microscopes, Cameras, Laptops, and LCD Screens | |