SKU : DM 745-HDM 11-3DR-EUL-3PL
Digital Microscopes
หมวดหมู่ : 12. Lab Equipment ,  Microscope ,  AmScope , 
แบรนด์ : AmScope
Share
Digital Microscopes
DM745 Series 3D Digital Microscope for Industrial Inspection with 11.6" HD Screen and 3D Rotary Viewer
Model : DM 745-HDM 11-3DR-EUL-3PL
Specifications
The DM745-HDM11-3DR puts a unique spin on inspection. This all-in-one digital inspection system features a 3D rotary attachment which allows you to see objects from multiple angles. The microscope is designed to simplify and improve efficiency in your workflow. It starts with a high-quality, zoom optical system which moves effortlessly through the optimal magnification range for PCBs, machined parts, forensics, and dissection. The high-performance imaging system renders real-time, no-lag video on the 11.6 screen with extreme clarity. As you capture photos, the internal software provides an extensive set of measurement functions to analyze and take notes.
The zoom objective lens provides 0.7X to 4.5X optical magnification to cover a wide range of subjects, and is ideally suited for dissection, soldering, and machining. The use of a single objective eliminates the inconsistent focus and distortion caused by lens-tilt seen with stereo microscopes. Each key magnification in the zoom range has a detent for improved repeatability, especially when performing measurements.
The built-in camera and 11.6 high-definition screen bring images to life with clarity and precision. By making use of HDMI streaming, live images are rendered in real time without lag at a smooth 60fps. Use the included wireless mouse to navigate the on-screen controls, then capture and edit photos using a variety of measurement tools. Each magnification can use its own calibration setting to accurately draw and measure lines, arcs, ellipses, and more. Files can be saved to external USB devices such as drives and card writers.
A 3D rotary viewer is included, which can be mounted to the objective lens to provide a new perspective. It uses a series of mirrors to shift the viewing angle, allowing you to see objects from any side. This is the perfect solution for working in tight spaces, allowing you to adjust the view instead of the object.
The microscope is pre-mounted to a tabletop stand, which features a large base for stability, and rack-and-pinion focus. Focus is controlled by symmetrical knobs with adjustable tension located on either side of the track-style column. A clip-on LED ring light can be easily detached or attached to the head as needed, and provides bright, even, low-heat illumination. Brightness and magnification controls are ergonomically grouped together to promote an efficient workflow.
| Lens | |
| Optical System | Finite-conjugate |
| Objective Magnification | 0.7X-4.5X zoom with detent |
| Objective Numerical Aperture | 0.024-0.087 |
| Integrated Reduction | 0.35X |
| Working Distance | 100mm |
| Camera | |
| Sensor | Sony IMX307 (color) |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.8" |
| Active Pixels | 2M (1920 x 1080) |
| Pixel Size | 2.9µm x 2.9µm |
| Active Sensor Area | 5.57mm x 3.13mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Monitor | |
| Display Size | 11.6" |
| Monitor Magnification | 46X |
| Displayed Magnification | 11.3X-72.5X |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 220 nits |
| Stand | |
| Stand Type | Table stand with track |
| Base Dimensions | 320mm x 260mm x 20mm |
| Column Dimensions | Height: 299mm Depth: 54mm |
| Illuminator | |
| Illuminator Type | 144-LED ring light |
| General | |
| Power Requirements | 110-240VAC, 50-60HZ, auto-switching wide-band |
Accessories for Compound
| Stands & Articulating Arms | |
| AD-SZ76-3PL 76mm Ring Adapter for H800/DM756 | |
| APC-3PL Articulating Arm with Post Clamp and Focusing Rack | |
| ASB-3PL Articulating Arm with Base Plate and Focusing Rack | |
| ASC-3PL Articulating Arm with Clamp and Focusing Rack | |
| BBB-3PL Double Arm Boom Stand in Black - Steel Arms, Tube Mount, 76mm Focus Block | |
| DAW-3PL Double Arm Boom Stand in White - Steel Arms, Tube Mount, 76mm Focus Block | |
| SAW -3PL Single Arm Boom Stand in White - Steel Arms, Tube Mount, 76mm Focus Block | |
| Miscellaneous | |
| ALKIT-DM756-3PL Set of Objective Lenses for DM756 and H756 Digital Microscopes - .5X, .75X, 1.5X, 2X | |
| ACC-745FOVKT-3PL DM745 arm extension FOV kit w/0.5 & 0.7 Barlow lenses | |
| AD-USBC3-3PL USB 3.0 Female to USB-C Male Cable Adapter | |
Download