SKU : SM-4T-3PL
Stereo Microscopes
หมวดหมู่ : 12. Lab Equipment ,  Microscope ,  AmScope , 
แบรนด์ : AmScope
Share
Stereo Microscopes
SM-4 Series Zoom Trinocular Stereo Microscope on Double Arm Boom Stand
Model : SM-4T-3PL
Specifications
The SM-4T is a heavy-duty, highly-flexible microscope designed for biological and industrial applications. This model is especially popular in the QC, repair and engraving industries thanks to its ease-of-use and reliability. With its wide zoom range and double-arm boom-stand, this model will become an indispensable instrument in any workshop or lab.
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
Dual ocular diopters can be adjusted to maintain consistent focus, greatly improving productivity. Rotating interpupillary adjusters simplify the process of aligning the eyepieces for each user.
The switched trinocular photo-port provides a dedicated mount for a camera. When the photo-port is switched open, all light from the left objective is diverted to the port to provide maximum brightness for the camera to guarantee the best quality images. This microscope uses our CX series trinocular port, so it can be easily replaced with optional C-mount ports to match specific cameras.
The multi-pivoting, double-arm stand provides a stable, flexible support system, ideal for hands-on work. Use of a drop-down column allows the head to be positioned at virtually any angle. Ball-bearings provide smooth movement of the lateral arms, which can easily pivot the microscope out of the way when it is not needed. The heavy, steel base ensures the stability of the microscope, even when laden with attachments.
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, SM series |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary Lens Mount | 48mm thread |
| Auxiliary (Barlow) Lenses Included | none included |
| Stand | |
| Stand Type | Double-arm boom-stand with ball-bearing movement, cast-steel base |
| Stand Dimensions | 20" double-arm (overall length: 30"), 17" high pillar, 10-1/4"x8-1/4"x2" |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
Accessories for Compound
| ArmsEyepieces & Barlow Lenses | |
| EP10X30-3PL Pair of Super Widefield 10X Microscope Eyepieces (30mm) | |
| EP20X305-3PL Pair of Widefield 20XMicroscope Eyepieces (30.5mm) | |
| EP20X30-S-3PL Single Super Widefield 20X Microscope Eyepiece(30mm) | |
| EP25X30E-S-V203-3PL Single Extreme Widefield 25X Microscope Eyepiece (30mm) | |
| EP25X30F-S-3PL SingleExtreme Widefield Focusable 25X Microscope Eyepiece (30mm) | |
| EP30X30-3PL Pair of SuperWidefield 30X FN8 Microscope Eyepieces (30mm) | |
| EP30X30E-3PL Pair of Extreme Widefield 30XFN9 Microscope Eyepieces (30mm) | |
| SM03-3PL 0.3X Super Widefield Barlow Lens For SM/ZMSeries Stereo Microscopes (48mm) | |
| SM05-3PL 0.5X Barlow Lens For SM/ZM Series StereoMicroscopes (48mm) | |
| SM10-3PL 1X Barlow Lens For SM/ZM Stereo Microscopes (48mm) | |
| SM20-3P 2XBarlow Lens For SM/ZM Stereo Microscopes (48mm) | |
| ZM20-3PL 2X Barlow Lens For ZMSeries Stereo Microscopes (48mm) | |
| Illumina tors | |
| LED-11CR-3PL 6W LED Dual Gooseneck and Ring Light Illuminator | |
| LED-144-3PL 144-LED Microscope Ring Light with Adapter | |
| LED-144A-3PL 144 LED Four-Zone Microscope Ring Light with Adapter | |
| LED-144B-ZK-3PL 144 LED Intensity-Adjustable Ring Light with Black Housing | |
| LED-144S-3PL 144 LED Adjustable Compact Microscope Ring Light + Adapter | |
| LED-144W-ZK-3PL 144 LED Intensity-adjustable Ring Light with White Housing | |
| LED-20W-3PL 20W LED Cold Fiber Optic Illuminator Light Box (Pair w/ FB attachment) | |
| LED-30W-3PL 30W LED Cold Fiber Optic Illuminator Light Box (Pair w/ FB attachment) | |
| LED-50W-3PL 50W LED Cold Fiber Optic Illuminator Light Box (Pair w/ FB attachment) | |
| HL250-A-3PL 150W Fiber Optical Microscope Illuminator Light Box (Pair w/ FB attachment) | |
| FB-OR-3PL Fiber Optic Ring Light Attachment | |
| FB-SL-3PL Fiber Optic Single Gooseneck Attachment | |
| FB-YL-3PL Fiber Optic Double Gooseneck Attachment | |
| LED-56S-3PL 56 LED Microscope Ring Light with Dimmer | |
| LED-56S-ZK-3PL 56 LED Reinforced Microscope Ring Light with Dimmer | |
| LED-64S-3PL LED-64S 64 LED Microscope Ring Light with Dimmer | |
| LED-64-ZK-3PL 64-LED Microscope LED Ring Light with Adapter | |
| LED-6W-3PL Powerful 6 Watt LED Dual Gooseneck Illuminator | |
| LED-78-3PL 78-LED Microscope LED Ring Light with Controller | |
| LED-80MB-3PL 80-LED Microscope Ring Light Black with Metal Body and Adapter | |
| LED-80S-3PL 80 LED Compact Ring Light with Built-in Dimmer for Stereo Microscopes | |
| LED-96S-3PL 96 LED Ring Light For Single Zoom Microscopes | |
| FRL12-3PL 12W Microscope Fluorescent Ring Light | |
| FRL8-3PL 8W Microscope Fluorescent Ring Light | |
| Cameras & Accessories | |
| MU130-3PL MU Series 1.3MP USB 2.0 Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens | |
| MU500-HS-3PL MUSeries 5.0MP USB 2.0 Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens | |
| MU1000-3PL MU Series 10.0MP USB 2.0 Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens | |
| MU2003-BI-CK-3PL MU Series 20.0MP USB 3.0 Back-illuminated Color CMOS C-Mount Camera HD Series 1080p 60fps | |
| HD205-WU-3PL 5.0MPHD + Wi-Fi Camera for Stand-alone and PC Imaging HD Series 4K 30fps | |
| HD408N-EUL-3PL 8.0MP HD +LAN, Wi-Fi Camera for Stand-alone and PC Imaging | |
| RU050-3PL 0.5X Magnification Reduction LensAdapter for C-mount Cameras | |
| RU100-3PL 1X Magnification C-mount Relay Lens Adapter forMicroscope Cameras | |
| AD-C05-SM-3PL 0.5X C-mount Camera Adapter for SM Series Stereo Microscopes | |
| AD-C10-ZM-3PL 1X Magnification C-mount Camera Adapter for ZM-series Trinocular Microscopes 23mmto 30mm and 30.5mm | |
| AD-C30305-3PL Adapter Set Adapter Converting Photo Port to C-Mount | |
| CPC-3PL AdapterConverting Photo Port to C-Mount | |
| Stands & Articulating Arms | |
| APC-3PL Articulating Arm with Post Clamp and Focusing Rack | |
| ASB-3PL Articulating Arm with Base Plate and Focusing Rack | |
| ASC-3PL Articulating Arm with Clamp and Focusing Rack | |
| BBB-3PL Double Arm Boom Stand in Black - Steel Arms, Tube Mount, 76mm Focus Block | |
| DAW-3PL Double Arm Boom Stand in White - Steel Arms, Tube Mount, 76mm Focus Block | |
| SAW-3PL Single Arm Boom Stand in White - Steel Arms, Tube Mount, 76mm Focus BlockPair | |
| Miscellaneous Accessories | |
| EG-SM-3PL Foldable Eyepiece Eye Guards for SM, SW, ZM Microscope Heads | |
| AER300L-3PL Pair of Rubber Eyecups for Stereo Microscope 30mm Eyepieces | |
| AER305-3PL Pair of Rubber Eyeshields for Stereo Microscope 30.5mm Eyepieces | |
| GT100-3PL X-Y Gliding Table - Manual Stage For Microscopes | |
| MR095-3PL Stage Calibration Slide for USB Camera 0.01mm Stage Micromete | |
| CK-I-3PL AmScope 3-in-1 Cleaning Kit for Microscopes, Cameras, Laptops, and LCD Screens | |