SKU : T490A-3PL
Compound Microscopes
Categories : 12. Lab Equipment ,  Microscope ,  AmScope , 
Brand : AmScope
Share
Compound Microscopes
T120 Series LED Trinocular Compound Microscope 40x-2500x Magnification
Model : T490A-3PL
Specifications
The T490 is our hardest-working, go-to microscope. The top choice for veterinarians, breeders, and clinics, this instrument has proven reliability and optical quality. It boasts features such as a compensation-free Siedentopf head, smooth stage translation, and a precision focus system with easy tension-adjustment and vertical-lock. The simul-focal trinocular head provides a dedicated photo port which can be used simultaneously with both eyepieces. The 490 series offers a wide range of optional accessories to expand the functionality. The magnification range can be expanded with a large selection of objective and ocular lenses. Specialized condensers are available for dark-field and phase-contrast applications, ideal for bloodwork, fluid-analysis, and pathology.
To customize the microscope to your viewing comfort, the eyepiece spacing can be easily adjusted using a precision Siedentopf mechanism. A diopter is available on the both ocular tubes to compensate for asymmetry, and the ocular tubes are angled at 30° to comfortably accommodate a seated position without neck strain. The 23mm photo port is height-adjustable to match focus with the eyepieces, and can be replaced with an optional CX series C-mount port which have built-in reduction, and can directly interface with C-mount cameras.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level. Halogen sub-stage lighting provides bright illumination with excellent color rendering. The warm lighting is better suited for prolonged use, causing less eyestrain than LED and fluorescent lighting. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion movement for precise height adjustment.
| Optical System | Finite-conjugate |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, CX series, simul-focal |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit-stop, tension control |
| Focus Range | 30mm |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 140mm x 140mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 45mm |
| Transmitted Illumination | 20W halogen |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm, 32mm filter holder |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 110VAC 60Hz |
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | 0.17mm | |
| 10X | achromatic | 0.25 | 0.17mm | |
| 40X | achromatic | 0.65 | 0.17mm | |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Accessories for Compound
| Microscopes Slides & Coverslips | |
| BS-50P-100S-22-3PL 50 Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 72 | |
| BS-72P-100S-22-3PL Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 100 Pre- | |
| BS-100P-100S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 100 22x22mm Square Cover Glass 144 Pre- | |
| BS-144P-200S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 200 22x22mm Square Cover Glass | |
| Eyepieces | |
| EP10X23-3PL Pair of WF10X Microscope Eyepieces (23mm) | |
| EP10X23R-3PL Single WF10X Microscope Eyepiece with Reticle (23mm) | |
| EP16X23-S-3PL Single WF 16X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP20X23-S-3PL Single WF20X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP25X23-S-3PL Single 25X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| Cameras | |
| MD300A-3PL MD Series 3.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MD Series | |
| MD500A-3PL 5.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MU Series 1.3MP USB 2.0 | |
| MU130-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 3.1MP USB 2.0 | |
| MU310-BI-CK-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 5.0MP USB 2.0 | |
| MU500-HS-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 10.0MP USB 2.0 | |
| MU1000-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens | |
| Miscellaneous Accessories | |
| MS100-3PL Microscope Mechanical Stage M200, M500, B100 Series Microscopes | |
| MS90-3PL Mechanical Stage for M148, M149, M150, M152, M158 Series Microscopes | |
| DK-OIL120-3PL Oil Darkfield Condenser for 120 Series Compound Microscope | |
| MR095-3PL Stage Calibration Slide for USB Camera 0.01mm Stage Micrometer | |
| CK-I-3PL AmScope 3-in-1 Cleaning Kit for Microscopes, Cameras, Laptops, and LCD Screens | |