SKU : DM 756-U830-3PL
Digital Microscopes
Categories : 12. Lab Equipment ,  Microscope ,  AmScope , 
Brand : AmScope
Share
Digital Microscopes
DM756 Series 8.3MP USB All-in-One Digital Microscope Magnification with Zoom Optics
Model : DM 756-U830-3PL
Specifications
The DM756 line of digital microscopes offers a new level of functionality and convenience. These all-in-one digital imaging solutions are available with USB, Wi-Fi, or HDMI connectivity to suit any workflow, with the ability to view and capture live video and photos. The sleek design is both attractive and functional, and can be used with our most popular table stands, boom stands, and articulating arms. Best of all, the microscopes use a modular design with multiple magnification and illumination options so you can customize them to suit your needs.
This 8.3MP USB model combines ultra-high definition digital imaging with the precision optics of the DM756 series. Connect the microscope to your desktop or notebook computer to start working with this powerful microscopy system (requires additional powered USB port). Our professional software allows you to view live images on your computer, and capture photos and videos in multiple formats. Use the expansive set of measurement and notation tools, or the real-time stitching and focus-stacking functions to capture incredibly detailed images.
The amazing utility of this microscope begins with its optics. At its core is a 0.7X-5.6X continuous optical zoom. This allows you to quickly adjust the level of detail as needed. By default, the microscope is equipped with a 1X objective lens with a considerable 80mm working distance. A range of additional objective lenses are available to cover different magnifications and working distances. For even greater flexibility, an RMS lens adapter is also available to mount traditional microscope objective lenses.
Out of the box, the DM0756 provides 0.7X-5.6X optical magnification using the 1X objective lens. The objective lens can be replaced by one of several optional lenses ranging in magnification from 0.5X to 2X. This will decrease or increase the overall magnification range, as well as changing the working distance between the microscope and the subject.
The microscope is equipped with an LED ring-light for cool, even illumination. Since the illuminator is attached to the microscope, the light will always be where you need it. 60 individual LEDs blanket the subject with light, daylight-balanced at 6500K for ideal imaging. Following the theme of modularity, the ring-light uses magnetic coupling so it can be effortlessly removed or attached as needed.
DM756 series microscopes are designed to be used with a range of support systems, including table stands, boom stands, and articulating stands. The microscope can be mounted in 50mm collars, or combined with the AD-SZ76 adapter to fit the 76mm collars used by our most popular stands.
| Microscope | |
| Zoom Magnification | 0.7X-5.6X continuous zoom |
| Objective Lens | 1X, 80mm working distance |
| Microscope Mounting Diameter | 50mm |
| Power Requirements | 5V over USB |
| Camera | |
| Sensor | IMX415 (color) |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.8" |
| Active Pixels | 8.3M (3840 x 2160) |
| Pixel Size | 1.45µm x 1.45µm |
| Active Sensor Area | 5.57mm x 3.13mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 300mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Capture Resolution and Maximum Framerate | 30fps @ 3840x2160 30fps @ 1920x1080 30fps @ 1280x720 30fps @ 960x540 |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Illuminator | |
| Illuminator Type | 60-LED ring light |
| Power Output | 3W |
| Color Temperature | 6500K |
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||
| Features |
|
Accessories for Compound
| Stands & Articulating Arms | |
| AD-SZ76-3PL 76mm Ring Adapter for H800/DM756 | |
| APC-3PL Articulating Arm with Post Clamp and Focusing Rack | |
| ASB-3PL Articulating Arm with Base Plate and Focusing Rack | |
| ASC-3PL Articulating Arm with Clamp and Focusing Rack | |
| BBB-3PL Double Arm Boom Stand in Black - Steel Arms, Tube Mount, 76mm Focus Block | |
| DAW-3PL Double Arm Boom Stand in White - Steel Arms, Tube Mount, 76mm Focus Block | |
| SAW -3PL Single Arm Boom Stand in White - Steel Arms, Tube Mount, 76mm Focus Block | |
| Miscellaneous | |
| ALKIT-DM756-3PL Set of Objective Lenses for DM756 and H756 Digital Microscopes - .5X, .75X, 1.5X, 2X | |
| ACC-745FOVKT-3PL DM745 arm extension FOV kit w/0.5 & 0.7 Barlow lenses | |
| AD-USBC3-3PL USB 3.0 Female to USB-C Male Cable Adapter | |
Download