SKU : B120C-R-3PL
Compound Microscopes
Categories : 12. Lab Equipment ,  Microscope ,  AmScope , 
Brand : AmScope
Share
Compound Microscopes
B120C-R Series USB-C Rechargeable Binocular Compound Microscope
Model : B120C-R-3PL
Specifications
The new B120C-R binocular compound microscope sports a new design and updated quality-of-life features such as dual power with Universal USB-C to USB and included AA rechargeable batteries! It is designed for teaching demonstrations, clinical examinations, and laboratory applications. An ideal microscope for teachers and students, including those in medical school or with a major in biology. It has a number of advancements in functionality compared to other microscopes in its class, such as enhanced LED lighting, centerable condenser, and Siedentopf head adjustments. Use the microscope for studying fixed or live cells, bacteria, plants and soil, or water samples.
A USB-C to USB-A cable and three rechargeable AA batteries are included, giving more options for how and where you are able to use your microscope. The low power consumption allows you to plug into any USB port such as a wall adapter, laptop/PC, or power bank to power the LED illuminator and simultaneously charge the batteries. This makes it the perfect microscope for large classrooms where power outlets are limited or for field research and mobile labs. The USB-C cable should only be plugged into the microscope when rechargeable batteries or no batteries are installed. Never plug in power when normal AA batteries are in the microscope.
To customize the microscope to your viewing comfort, the eyepiece spacing can be easily adjusted using a precision Siedentopf mechanism. A diopter is available on the left ocular tube to compensate for asymmetry, and the ocular tubes are angled at 30° to comfortably accommodate a seated position without neck strain. Various eyepieces can be used to increase the overall optical magnification.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. Additional 25X eyepieces expand the maximum magnification to 2500X with 6 unique levels. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 3-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. With our specially developed fly-eye lens, the light is evenly distributed at maximum brightness to improve contrast and resolution. Illumination is further enhanced by a centerable Abbe condenser, which can be realigned for any magnification to guarantee proper lighting.
| Optical System | Finite-conjugate |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Head | Binocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X, 25X |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus |
| Fine Focusing Precision | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 116mm x 125mm |
| X-Y Translation Range | 70mm x 25mm |
| Transmitted Illumination | Variable-intensity 1W LED, fly-eye lens |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion, centerable |
| Power | Type-C to USB 5V/1A |
| Dimensions | 10.3" x 5.4" x 16.1" (26.2cm x 13.8cm x 40.1cm) |
| Magnification | Corrections | NA | Working Distance | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | 37.5mm | | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | 7.35mm | | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | 0.29mm | | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | 0.18mm | oil | 0.17mm |
Accessories for Compound
| Microscopes Slides & Coverslips | |
| BS-50P-100S-22-3PL 50 Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 72 | |
| BS-72P-100S-22-3PL Pre-Cleaned Blank Microscope Slides, 100 22x22mm Square Cover Glass 100 Pre- | |
| BS-100P-100S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 100 22x22mm Square Cover Glass 144 Pre- | |
| BS-144P-200S-22-3PL Cleaned Blank Microscope Slides and 200 22x22mm Square Cover Glass | |
| Eyepieces | |
| EP10X23-3PL Pair of WF10X Microscope Eyepieces (23mm) | |
| EP10X23R-3PL Single WF10X Microscope Eyepiece with Reticle (23mm) | |
| EP16X23-S-3PL Single WF 16X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP20X23-S-3PL Single WF20X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| EP25X23-S-3PL Single 25X Microscope Eyepiece (23mm) | |
| Cameras | |
| MD300A-3PL MD Series 3.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MD Series | |
| MD500A-3PL 5.0MP USB 2.0 Color CMOS Digital Eyepiece Camera MU Series 1.3MP USB 2.0 | |
| MU130-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 3.1MP USB 2.0 | |
| MU310-BI-CK-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 5.0MP USB 2.0 | |
| MU500-HS-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens MU Series 10.0MP USB 2.0 | |
| MU1000-3PL Color CMOS C-Mount Camera with Reduction Lens | |
| Miscellaneous Accessories | |
| MS100-3PL Microscope Mechanical Stage M200, M500, B100 Series Microscopes | |
| MS90-3PL Mechanical Stage for M148, M149, M150, M152, M158 Series Microscopes | |
| DK-OIL120-3PL Oil Darkfield Condenser for 120 Series Compound Microscope | |
| MR095-3PL Stage Calibration Slide for USB Camera 0.01mm Stage Micrometer | |
| CK-I-3PL AmScope 3-in-1 Cleaning Kit for Microscopes, Cameras, Laptops, and LCD Screens | |
Downloads
https://amscope.com/products/c-b120c-r?variant=42728602697903